پیچ گلیسین

بیماری های پیچ گلیسین شامل بیماری لکه برگی است که برخی اوقات گیاه به آن دچار می شود. قارچ های عسلی و حشراتی همچون شته و شپشک نیز ممکن است به این گیاه حمله کنند.

هرس گل پیچ گلیسین

  • دما مناسب برای گل ویستریا:

پیچ گلیسین یا ویستریای چینی با نام علمی WISTERIA SINENSIS از خانواده‌ی Fabaceae محسوب میشود و اصالتا بومی کشور چین و شرق آسیا می باشد. این گیاهِ رونده‌ی چینی با گذشت زمان و صادرات به کشور های مختلف جهان، توانست خود را در دل مردم بسیاری جا دهد و محبوبیت خاصی پیدا کند. پیچ گلیسین درختچه‌ای است با عمر طولانی و چند ساله که دارای برگ های مرکب شانه‌ای می باشد. این برگ ها به شکل متناوب رشد میکنند. عمر پیچ گلیسین حتی تا ۱۰۰ سال نیز به طول می انجامد و میتواند تا ۷ متر نیز رشد کند.

نور مناسب برای پیچ گلیسین

از آنجایی که این گیاه به هیچ عنوان خاک گرم را نمی پسندد بهتر است با استفاده از خاک برگ لایه‌ی نازکی روی خاک ایجاد کنید تا ریشه گیاه خنک بماند.

خاکی که برای نگهداری از پیچ گلیسین انتخاب می کنید باید زهکشی بالایی داشته باشد و پر از مواد غنی و ارگانیک باشد. ph خاک بهتر است حدود ۵/۵ تا ۶/۵ باشد‌. خاک لومی و ماسه میتوانند برای نگهداری این گیاه مناسب باشند.

این گونه بومی ژاپن می باشد و طول گل آذین آن نسبت به گونه های دیگر بسیار بزرگ تر است. طول این گل آذین ها گاهی به ۵۰ سانتی متر نیز میرسد. گل های این گیاه به رنگ های صورتی، سفید و آبی می باشد و بسیار خوشبو و خوش عطر هستند. گلیسین ژاپنی ارتفاعی حدود ۹ تا ۳۰ متر دارد.

پیچ گلیسین آمریکایی:

از آنجا که این گیاه، گیاهی رونده است و رشد بسیاری دارد نیاز به هرس سالانه دارد. هرس این گیاه باید هر سال در دو نوبتِ هرس زمستانه و هرس پاییزه انجام شود. در هرس پاییزه که در ماه مهر انجام میشود، شاخه هایی که در سال جدید رشد کرده اند را در حدود ۳۰ سانتی متری شاخه اصلی هرس میکنیم‌. در زمان هرس زمستانه که در ماه اسفند انجام میشود باید شاخه های جانبی را هرس کنیم و بر روی هر شاخه ۲ تا ۳ جوانه باقی بگذاریم. هرس کردن به گلدهی و رشد بهتر گیاه کمک میکند.

هرس گل پیچ گلیسینبرای استفاده از قلمه‌ی چوب سخت نیز باید در اواخر پاییز و اوایل زمستان قلمه‌ای به طول ۱۵ الی ۳۰ سانتی متر را جدا کرده و بکارید. تمامی مراحلی که برای قلمه چوب نرم استفاده میشود را نیز برای چوب سخت به کار ببرید.

کمبود مواد مغذی‌ای مثل فسفر، پتاسیم و آهن باعث کاهش گلدهی گیاه می شود. همچنین نوسانات دمایی و یخبندان ها در بهار موجب ریزش گل ها می شود.


منبع: https://msgol.ir/chinese-wisteria/

پیچ گلیسین مقاومت بسیار بالایی در برابر سرما دارد طوری که تا دمای ۳۰ درجه سانتی گراد زیر صفر را نیز میتواند تحمل کند. البته در دمای پایین تر از آن نیز ریشه ها سالم میمانند و فقط برگ ها و ساقه دچار آسیب میشوند. دمای مناسب و ایده آل برای این گیاه بین ۴ تا ۳۵ درجه سانتی گراد می باشد. مراقب باشید که گیاه در برابر نوسانات آب و هوایی قرار نگیرد. این اتفاق باعث ریزش گل ها میشود.

تكثير گل پیچ گلیسین

گلیسین به خاک آهکی و گچی حساس است و نسبت به آن ها واکنش نشان می دهد‌. همچنین خاک های قلیایی نیز برای پیچ گلیسین مناسب نمی باشد.

پرورش و نگهداری پیچ گلیسین

پیچ گلیسین مرطوب بودن خاک را دوست دارد اما نباید خاک آن را غرقابی و خیس کنید. این گیاه نیازمند آبیاری متعادل است و آبیاری زیاد باعث زرد شدن برگ ها، ریزش آنها، پژمردگی و در نهایت نابودی گیاه می شود. از طرفی آبیاری کم نیز مخصوصا در آب و هوای گرم موجب سوختن نوک و حاشیه برگ ها، گل ندادن و ریزش گلبرگ ها می شود. پس تعادل را در آبیاری رعایت کنید.

آبياري گل ویستریا

این گیاه در فصل بهار اقدام به گلدهی می کنند. برای گلدهی این گیاه می توانید از کود گلدهی و کود سه بیست استفاده کنید. توجه داشته باشید گیاه شما باید بالغ بشه تا شاهد گلدهی این گیاه جذاب و زیبا باشید.

  • خاک مناسب گل ویستریا:

رشد قلمه ها ۴ تا ۶ هفته به طول می‌انجامد.

تكثير گل پیچ گلیسین

توجه داشته باشید برای کاشت این گیاه در درون خاک باید گودالی به عمق ۶۰ سانتی متر و طول و عرض ۱ متر حفر کنید. بعد از قرار دادن گل درون گودال، خاک مورد نظر را درون گودال بریزید.

خاک مناسب گل ویستریا

اگر قصد دارید برای کوددهی از کودهایی که نیتروژن بالایی دارند استفاده کنید، در این کار زیاده روی نکنید و متعادل کوددهی کنید. استفاده‌ی زیاد این کودها به گیاه آسیب میرساند. کود های سوپر فسفات و سولفات پتاسیم نیز برای رشد گیاه بسیار مناسب می باشند.

  • هرس گل پیچ گلیسین:

خاک مناسب گل ویستریا

  • کود مورد نیاز گل ویستریا:

تكثير گل پیچ گلیسین

کاشت بذر گل ویستریا:

گل های آذین شکل و خوشه‌ای این گیاه جلوه‌ی بسیار زیبایی دارد و دلیل اصلی شهرت این گیاه می باشد. این گل ها در رنگ های آبی، ارغوانی و بنفش ظاهر میشوند. این گیاه از اردیبهشت تا تیر به گل مینشیند. پیچ گلیسین دارای گونه های متنوعی می باشد که این گونه ها در طول گل آذین، رنگ گل ها و تعداد برگچه ها با یکدیگر تفاوت دارند. برای استعلام قیمت گل گلیسین در سایز های مختلف می توانید از طریق سایت خانم گل اقدام به خرید نمایید.

پرورش و نگهداری پیچ گلیسین

پرورش و نگهداری پیچ گلیسین

پیچ‌ گلیسین ژاپنی:

رنگ گل های این گونه ارغوانی و آبی می باشد. طول گل آذین های آن در حدود ۵ تا ۱۵ سانتی متر است و طول خود گیاه آن حدودا ۱۵ متر می باشد.

پیچ گلیسین چینی:

کوددهی مناسب میتواند در روند گلدهی گیاه بسیار تاثیر گذار باشد. برای کوددهی و افزایش مواد مغذی خاک، می توانید از خاکبرگ و یا کود پوسیده دامی استفاده کنید. در فصل رشدِ گیاه، کود دهی را متوقف کنید. همچنین بهتر است بدانید که گیاهان جوان تر نیازمند کود دهی بیشتری هستند.

کاشت بذر بسیار زمان بر است و کمتر کسی از این روش استفاده میکند. رشد بذر ۱۰ الی ۱۵ سال به طول می انجامد و شرایط نگهداری سختی نیز دارد.

  • خوابانیدن ویستریا:

این گیاه نسبت به نور کم مقاوم است و می تواند در محیط های سایه و نور غیر مستقیم نیز تا مدت زیادی عمر کند اما شرایط نوری مطلوبِ پیچ گلیسین محیطی است که بتواند در طول روز ۶ تا ۸ ساعت را از نور کامل و مستقیم خورشید بهره ببرد. قطعا دریافت نور کافی برای گلدهی گیاه امری ضروری است و بر روی زیبایی ظاهری گیاه تاثیر بسیاری دارد.

نور مناسب برای پیچ گلیسین

این روش به دو صورت قلمه‌ی چوب نرم و قلمه‌ی چوب سفت انجام می شود.

 

گلدهی پیچ گلیسین

در روشی که از قلمه چوب نرم استفاده می شود باید ساقه‌های جدیدی که به تازگی در فصل رشد در آمده اند و در حدود ۱۵ سانتی متر طول دارند را جدا کنید. برگ های آن را جدا کنید. سپس قلمه را در خاکی مخلوط از کوکوپیت و پرلیت بکارید. قلمه را دور از نور مستقیم خورشید و در دمای ۲۰ الی ۲۴ درجه نگه دارید، غبارپاشی انجام دهید تا زمانی که رشد کند و ریشه دهد.

در پایان زمستان و یا اوایل بهار یکی از ساقه ها را در عمق ۷ سانتی متری ریشه و روی سطح خاک بگذارید. بعد از گذشت مدتی ساقه دارای ریشه می شود. می توانید آن را در پاییز و یا بهار سال دیگر بکارید.

بيماري و آفات پیچ گلیسین

روش های زیادی برای تکثیر پیچ گلیسین وجود دارد که در ادامه موثر ترین روش ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

  • قلمه چوب:

آبياري گل ویستریا

  • نور مناسب برای پیچ گلیسین:

گل های این گونه با ترکیب رنگی سفید، آبی و بنفش بسیار منحصر به فرد و زیباست و طول گل آذین های آن ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر می باشد. ارتفاع خود گیاه نیز به ۱۸ تا ۳۰ متر میرسد.

  • آبياري گل ویستریا:

توسط لاله هلندی

لاله هلندی