روش نگهداری گل قاشقی در خانه

قلمه زنی

 دقت کنید خاک مورد استفاده برای این گیاه باید سبک باشد . می‌توانید در ته گلدان مقداری سنگ ریزه و یا ماسه درشت قرار دهید تا ریشه و ساقه آن دچار پوسیدگی نشود .خاک مناسب برای قلمه این گیاه ترکیبی از خاک باغچه و ماسه و خاک لیمونی می باشد.

۲- تمام  قسمت برگ بدون دمبرگ

دو عامل تاثیر گذار که منجر به عدم رشد کافی و کوچک ماندن برگ های جدید گیاه شما می باشد کمبود مواد غذایی و کوچک بودن گلدان شما است. در صورت کمبود مواد غذایی، شما می توانید از یک کود مناسب برای رفع این مشکل استفاده کنید، بعد از این که از کود استفاده کردید تاثیر آن باعث می شود برگ های جدید گیاه به خوبی رشد کنند. کوچک بودن گلدان گیاه شما دومین مورد در کوچک ماندن برگ های آن است. به واسطه رشدی که این گل دارد، این اتفاق طبیعی است و شما باید برای رفع آن، گلدانی مناسب را انتخاب کنید و گل قاشقی خود را به محل زندگی جدید خود منتقل کنید.


منبع: https://msgol.ir/radiator-plants/

خاکی برای این گیاه مناسب است که دارای زهکش خوبی باشد. می توانید برای خاک گل قاشقی از ترکیب دو قسمت پیت ماس دو قسمت ماسه شسته شده و دو قسمت خاک برگ و یا خاک باغچه استفاده کنید . می توانید از خاک هایی که به راحتی آب را از خود عبور می دهند و دارای زهکش مناسبی هستند  استفاده کنید مانند: خاک لیمونی همراه خاک برگ و پرلیت.

همانطور که قبلا گفتیم این گیاه امکان ذخیره‌سازی آب را در بافت ساقه و برگ های خود دارد، لذا به آبیاری فراوان نیازی ندارد. شما می‌توانید هر ۱۰ روز تا دو هفته در فصل گرما یعنی تابستان، یک الی دو بار به گیاه خود آبرسانی کنید. حتماً به این نکته توجه کنید که فاصله بین دو آبیاری زمانی است که سطح خاک گلدان کاملا خشک شده باشد. زیرا رطوبت بیش از اندازه منجر به پوسیدگی ریشه و از بین رفتن ریشه گیاه می شود. یک نکته دیگر در خصوص آبیاری که باید توجه شود، منظم بودن آبیاری است. نا منظم بودن آبیاری باعث می شود تا گل شما در مقاطع مختلف نتواند آب مورد نیاز خود را ذخیره کند.

اگر نیازهای محیطی  گیاهتان را مهیا سازید احتمال اینکه گیاهتان دچار آفت شود کمتر است. دقت کنید که رنگ برگهای پپرومیا قاشقی سبز پر رنگ است و هرگونه تغییر رنگی نشان از مشکل در گیاه است.

 ایجاد لکه های قهوه ای بر روی گل قاشقی:

 پنجره های شمالی، شرقی، غربی برای نگهداری گلدان آن مناسب تر میباشند. اگر  گیاه تان را در کنار پنجره جنوبی قرار می دهید سعی کنید که گلدان‌ ، با پنجره  یک متر فاصله داشته باشد. پپرومیای سبز نیاز نوری اش نسبت به پپرومیای ابلق کمتر می باشد . دقت کنید که اگر نور کافی به گیاه شما نرسد باعث کند شدن در رشد آن می شود و پس از مدتی به طور کامل باعث توقف در  رشد آن می شود.

آبیاری گل قاشقی:

زیبایی این گیاه به واسطه برگ ‌های پهن و قلبی شکل آن است که بعضاً مشاهده می شود این برگ های زیبا و یا حتی ساقه این گیاه رو به سیاهی می رود. حتما توجه داشته باشید که اگر آبیاری این گیاه بیش از حد انجام شود ریشه گیاه رو به پوسیدگی می رود و این عامل اصلی سیاه شدن برگ ها و ساقه گیاه شما می باشد. پس حتماً اجازه دهید که رطوبت خاک گلدان کاملاً از بین رفته و سطح خاک خشک شود و مجددا اقدام به آبیاری کنید.

چرا برگ های گل قاشقی سقوط می کند؟

روش نگهداری گل قاشقی در منزل

میتوانید قلمه برگ های آماده شده را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید . پس از آن قلمه ها را در بستر مناسب مانند کوکوپیت و یا پیت ماس و یا پرلیت و خاک برگ و ماسه به کارید. پس از کاشتن قلمه ها  گلدان را به مکانی به دور از  تابش نور مستقیم خورشید قرار دهید. سعی کنید که مکان قرارگیری گلدان کمی مرطوب و گرم باشد.

بیماری گل قاشقی و راه درمان آن:

یکی از نکاتی که در رابطه با پرورش و نگهداری گل قاشقی حتما باید مد نظر قرار دهید کود دهی این گیاه است. کود دهی برای هر گیاه، مخصوصاً این گلِ زیبا،  در فصل های سرد و گرم سال متفاوت است. برای این که گیاه شما سیر طبیعی رشد خود را به خوبی طی کند و از رنگ پریدگی برگ های آن جلوگیری شود، بهتر است در فصل های سرد سال ماهی یک بار و در فصل های گرم سال هر دو هفته یک بار توسط کود کامل، گیاه خود را تغذیه کنید.

این گیاه با همه مقاومتی که در برابر نور و رطوبت کم دارد بعضاً ممکن است به واسطه کم ‌آبی دچار خم شدن برگ های زیبای خود شود. گل قاشقی نباید در هوای خیلی گرم و خشک نگهداری شود. این گیاه به واسطه زادگاه جنگلی خود انس عجیبی با فضای مرطوب دارد. برای رفع این مشکل آبیاری گیاه خود را باید تغییر دهید و در اولین قدم بهتر است که گلدان گل قاشقی را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشتی پر از آب قرار دهید. در قدم بعدی حتماً گلدان گیاه خود را به محل خنک تری انتقال دهید.

یکی از اتفاقاتی که در تمامی گیاهان آپارتمانی ممکن است بیفتد رشد ناکافی و یا توقف رشد گیاه است. این توقف رشد ارتباط مستقیم با تغذیه گیاه دارد و بر اثر کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان این اتفاق می‌افتد. در صورت بروز این مشکل می ‌توانید با کود دهی منظم و البته بررسی آفات احتمالی نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید. توجه داشته باشید که در هنگام کود دهی مقدار زیادی کود به گل اضافه نکنید، در غیر این صورت گل دچار سوختگی از ناحیه ریشه خواهد شد.

زرد شدن برگ های گل قاشقی

هنگامی این مشکل رخ می دهد که گیاه دچار کمبود مواد مغذی شده باشد و یا در مکانی قرار داشته باشد که نور کافی به آن نرسد. هنگام بروز این مشکل پس از چک کردن شرایط محیطی گیاه، اقدام درصدد رفع این مشکل کنید.

پوسیدگی ریشه گیاه قاشقی به چه علت است؟

 

علت سیاه شدن برگ و ساقه گل قاشقی

از عوامل قهوه ای شدن برگهای گل قاشقی می‌توان به۱- آبیاری زیاد ۲- تابش نور مستقیم و یا ۳- بیماری قارچی اشاره کرد. دلیل رنگ پریدگی گیاه: رنگ برگهای گل قاشقی باید سبز تیره باشد و هر گونه تغییری در رنگ برگ ها نشانگر مشکل می باشد که می تواند به علت مشکلات فیزیکی و زیستی یا به دلیل آفت باشد.

 در فصل  زمستان که دما کاهش پیدا می‌کند آبیاری آن را کاهش دهید و  در این هنگام به گیاه تان کود ندهید. علت چروکیده شدن برگهای گل قاشقی دمای پایین می باشد در هنگام مشاهده این مشکل گیاه را به مکانی  با دمای بالاتر منتقل کنید.

هنگامی که گیاه شما فقط بلند می‌شود، اما برگهای آن پرپشت نمی‌شود باید گیاه تان را هرس کنید. گیاه را در مکانی با نور مناسب قرار دهید و کوددهی را فراموش نکنید. از بین بردن آفات گل قاشقی: برای حل کردن این مشکل ابتدا باید عوامل محیطی را بسنجید شاید ضعف گیاه به دلیل نامناسب بودن در شرایط محیطی آن باشد نه به دلیل آفت.

علت ریزش برگهای گل قاشقی: اگر برگ های گیاه شما سبز هستند و دچار ریزش می شوند می تواند مرتبط به دلایل زیر باشد

در مناطق گرمسیر تعداد دفعات آبیاری را می‌توان افزایش داد و در مناطق سردسیر باید   تعداد دفعات آبیاری را کاهش داد. بهترین زمان برای آبیاری این گیاه هنگامی است که ۷۰% خاک گلدان خشک شده باشد. شما میتوانید آبیاری را از طریق  زیر گلدان انجام دهید، در این صورت گیاه شما سالم خواهد ماند و ب بیماریهای گیاهی مبتلا نمی شود.

نورمناسب برای گل قاشقی:

اگر روی برگهای گیاهتان لکه های سیاه مشاهده می کنید به دلیل وجود آفت است. در صورت بروز این مشکل بهتر است سطح برگ گیاهتان را با مخلوط آب و صابون ولرم بشویید.

نگهداری و پرورش گل قاشقی

تقویت گل قاشقی در فصل های سرد سال باید ماهی یک بار صورت گیرد اما در فصل های گرم سال می توانید هر دو هفته یکبار با استفاده از کودهای کامل گیاهان را تقویت کنید.

زمان تعویض گلدان  گل قاشقی:

علت کمرنگ شدن و سفیدی برگ های گل قاشقی

 اگر برگهای گیاه شما کمرنگ شدند و رشد آن ها کاهش پیدا کردند باید از کود استفاده کنید.  می توانید با استفاده از کودهای مخصوص گیاهان زینتی و یا کودهای مایع یا جامد محلول در آب طبق دستورالعمل ذکر شده آنها، هر دو هفته یک بار گیاه تان را تغذیه کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]


8%

پپرومیا

پپرومیا

0 از 5

ممکن است در نگهداری این گیاه به مشکلاتی از قبیل  ریزش برگهای گیاه پپرومیا قاشقی، بروز مشکلاتی هنگام تکثیر، چگونگی قلمه زدن گیاه، نور مناسب و آبیاری مناسب مواجه شوید. سایت خانم گل برای یادگیری  نگهداری بهتر این گیاه مطالبی را در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

دمای مناسب

گیاه پپرومیا  آب را در ساقه و برگ های خود ذخیره میکند و آبیاری بیش از حد منجر به پوسیدگی ریشه آن می شود  به همین دلیل گیاه پپرومیا نیاز به آبیاری کمی دارد . می‌توانید در فصل زمستان هر دو هفته یک بار و در فصل تابستان هفته ای یک یا دو بار این گیاه را آبیاری کنید , البته آبیاری این گیاه بستگی به محیط قرارگیری آن نیز دارد.

تکثیر گل قاشقی

کپک خاکستری و گل قاشقی

  میزان رطوبت مورد نیاز این گیاه حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد می باشد . می توانید رطوبت این گیاه را از طریق غبارپاشی تامین کنید. توصیه می شود که در فصل گرما هفته‌ای دو بار و در فصل سرما هفته یکبار برگ‌های این گیاه را غبار پاشی کنید.

این گیاه به واسطه ارتباطی که با محیط کم نور و سایه دارد یکی از بهترین گزینه های نگهداری به عنوان گیاه آپارتمانی است. علاقه مندان به گل پپرومیا یا همان قاشقی می‌دانند که نور مستقیم در اواسط ظهر ممکن است برای این گیاه آسیب رسان باشد، پس شما می توانید آن را در یکی از پنجره های جنوبی آپارتمان خود که یک محل مناسب و با ترکیبی از نور غیر مستقیم و سایه دارد نگهداری کنید. اما این گیاه هم به مانند همه گیاهان آپارتمانی نیاز به رسیدگی و نگهداری مخصوص خود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

خاک مناسب

۳- قسمت پایینی برگ بدون دمبرگ


7%

فیلندرون بلک

فیلندرون بلک

0 از 5

 از آنجایی که این گیاه رطوبت دوست می باشد می توانید از طریق قرار دادن این گیاه در کنار گیاهان دیگر و یا درست کردن جزیره رطوبت آن را تامین کنید و گیاه تان را به راحتی پرورش دهید . اما همانطور که گفتیم اگر رطوبت و گرما و یا سرما بیش از نیاز این گیاه باشد موجب ظاهر شدن لکه هایی بر روی برگ های این گیاه می شود.

کود مناسب گل قاشقی:

همانطور که گفته شد این گیاه زیبا به واسطه زادگاه خود که در جنگل ‌های نسبتاً تاریک است در برابر نور کم بسیار مقاوم است و شما می توانید با حداقل نوری که در محیط آپارتمان و محل کار خود دارید این گیاه زیبا را پرورش دهید. شما می توانید گلدان گل قاشقی خود را در کنار پنجره ای که حداقل نور آفتاب را دریافت می کند قرار دهید و از رشد و سلامت گیاه خود با همین میزان نور اطمینان حاصل فرمایید. البته توجه داشته باشید که گل قاشقی به هیچ وجه در برابر اشعه مستقیم نور آفتاب قرار نگیرد، مخصوصاً در زمانی که قدرت تابش خورشید زیاد تر است، مثل ظهرها که این تابش آفتاب قدرت بیشتری نسبت به صبح و عصر دارد.

اگر در فکر خرید گل لاکی بامبو هستید و می خواهید سفارش اینترنتی گل را برای اولین بار تجربه کنید به شما تبریک می گوییم زیرا شما با سفارش گل از با کیفیت ترین و منظم ترین گل فروشی خانم گل، تازه ترین گل ها را به عزیزانتان هدیه میدهید و تجربه ی یک خرید اینترنتی گل موفق را به دست می آورید. با ما همراه شوید تا شما را با خرید اینترنتی گل بامبو بیشتر آشنا کنیم.

خاک مناسب گل قاشقی:

در فصل گرم سال می توانید هر دو هفته یک بار گیاه تان را تقویت کنید و در فصل سرما هر ماه یکبار. برای کود دهی گیاه قاشقی باید یک قاشق چایخوری از کود را در یک لیتر آب حل کنید و سپس به شکل آبیاری به گیاه بدهید.

لکه‌های سیاه روی برگ گل قاشقی:

۱- هوای محیط نگهداری گیاه گرم و خشک است۲- نبوده رطوبت۳- در اطراف گیاه منابع گرما وجود دارد ۴- کمبود مواد مغذی

 علت ریزش برگهای گل قاشقی پس از سست شدن:

قبل از قلمه زدن یک گیاه دانستن چند نکته حائز اهمیت است. اول انتخاب فصل مناسب برای قلمه زدن است تاثیر بسزایی در رشد و تکثیر گیاه دارد. دوم استفاده از ابزار مناسب و روش صحیح قلمه زدن است که یک نکته مهم و قابل توجهی است. برای قلمه زدن گل قاشقی، شما باید در فصل بهار و تابستان از یک گیاه یک ساله استفاده کنید. یکی از شاخه های بلند را انتخاب کرده و قلم های را به طور ۷ الی ۱۰ سانتی متر توسط چاقو یا قیچی استریل شده و ضد عفونی شده جدا کنید. قلمه شما به برگ های زیادی نیاز ندارد. تمامی برگ های قلمه را جدا کنید و فقط دو برگ بر روی قلمه باقی بماند. مراقب باشید که در هنگام جدا کردن برگ ها آسیبی به ساقه قلمه نرسد. بعد از اینکه انتهای قلمه را به صورت مورب بریده و جدا کردید آن را درون گلدانی که زهکشی مناسب دارد بکارید. قلمه شما حداقل باید ۴ یا ۵ سانتی متر درون خاک فرو رود و خاک مناسب برای گلدان شما باید خاکی باشد مثل کوکوپیت یا پیت ماس و خاک برگ و ماسه.

روش قلمه برگ

خاک یکی از منابع اصلی دریافت املاح و مواد مغذی برای گیاه است. خاک مناسب همواره یکی از ارکان رشد مناسب و زیبایی گیاهان شما به شمار می رود. پیشنهاد ما برای شما در نگهداری گل قاشقی،  استفاده از خاکی است که  با ترکیب یک قسمت خاک باغچه، یک قسمت پیت ماس و در نهایت یک قسمت ماسه باشد. با این ترکیب گلدان شما دارای یک زهکشی خوب و خاک مرغوب می شود و به خوبی می تواند به رشد گل شما کمک کند.

یکی از مشکلاتی که این گیاه را تهدید می‌کند برگهای خورده شده و یا رنگ قهوه ای در حاشیه برگها و رنگ سبز روشن  در بدنه گیاه است، که به دلیل آبیاری  نامنظم می باشد. همانطور که گفتیم این گیاه احتیاج به آبیاری زیاد ندارد و هنگامی باید اقدام به آبیاری کرد که خاک گلدان کاملاً خشک شده باشد. بهتر است به منظور رساندن هوا به لایه های داخلی خاک، هر دو ماه یکبار خاک گلدان قاشقی را با دست جابجا کنید. برای  جلوگیری از آفت گل قاشقی می توانید با کوددهی گیاهتان را تقویت کنید.

۴- قسمت بالایی برگ

 در مطالب قبلی گفته شد که زادگاه این گیاه در جنگل های تاریک و انبوه آمازون می باشد و  به همین دلیل شرایط نوری متوسط را می‌پسندند. گل قاشقی در دسته گیاهان سایه دوست قرار می‌گیرد که مانند سانسوریا نگهداری آن در منزل آسان می باشد. دقت کنید که این گیاه را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا برگ‌های آن را می‌سوزاند و موجب ریزش آنها می شود.

علی‌رغم اینکه گل قاشقی به گل سایه دوست معروف است، اما سرمای بیش از حد هوا برای این گیاه آسیب رسان است. شما در صورت مشاهده سقوط برگ های این گیاه حتماً محل گلدان خود را تغییر داده و به فضای گرم تری منتقل کنید چرا که سرمای بیش از حد باعث می شود طراوات برگ ها گرفته شود و یا به اصطلاح برگ ها دچار تردی می شوند.

کوچک ماندن برگ های گل قاشقی

برگ های این گیاه بسیار شکننده و حساس هستند. می توانید با استفاده از یک دستمال مرطوب به صورت آرام برگ های گیاه تان را تمیز کنید. اما  سایت خانم گل عمل غبار پاشی را به شما عزیزان پیشنهاد می کند.

روش تکثیر گل قاشقی:

شل شدن ریشه های پپرومیا قاشقی به علت افراط در آبیاری است. در صورت بروز این مشکل باید تعداد دفعات آبیاری را کمتر کنید تا از پوسیدگی ریشه گیاه جلوگیری کنید.

 دلیل رشد کند پپرومیا قاشقی چیست؟

هنگامی که برگهای گیاه شما کاملاً سبز است ولی ناگهان دچار ریزش می شود به علت سرد بودن دمای محیط نگهداری گیاه است. هنگام بروز این مشکل هر چه سریعتر گیاه را به مکانی گرمتر منتقل کنید.

ریزش برگهای زرد گل قاشقی به چه علت است؟

در این روش شما یک برگ از گیاه را به وسیله یک قیچی مناسب جدا کرده و بعد از آغشته کردن انتهای برگ جدا شده به هورمون ریشه زایی آن را در بستر خاک مناسبی که به مانند قلمه زدن زهکشی مناسب دارد بکارید. در این مرحله گلدان قلمه برگ را به محیط مرطوب و گرم و البته به دور از تابش مستقیم آفتاب انتقال دهید تا روند ریشه دهی آرام آرام شروع شود. نکته لازم و قابل توجه در هر دو روش تکثیر این گیاه این است که قلمه و یا برگی که جدا کرده اید را به مدت چند ساعت در فضای باز قرار دهید تا کاملاً قسمت جدا شده خشک شود و بعد اقدام به کاشت آن درون گلدان کنید.

مشکلات گیاه قاشقی

آبیاری

 این گیاه به دو روش قلمه ساقه و قلمه برگ تکثیر میشود

تکثیر قاشقی از طریق ساقه:

 به دلیل ریز و سطحی بودن ریشه های گل قاشقی،  این گیاه به یک گلدان کوچک نیاز دارد. تعویض گلدان مکرر به ریشه گیاه شما آسیب می زند و ممکن است گیاه با شرایط جدید سازگاری نداشته باشد. بهتر است  هر سال یک بار و یا هر دو سال یک بار اقدام به تعویض گلدان گل قاشقی نمایید. بهترین زمان برای تعویض گلدان این گیاه فصل بهار است.

تمیز کردن برگهای گل قاشقی:

۱- تمام  قسمت برگ همراه با دمبرگ

گاهی ممکن است که بر روی گیاه خود لکه های خاکستری رنگی مشاهده کنید، این مشکل به واسطه قارچ ها است که به وجود می آید. هوای سرد و مرطوب اصلی ‌ترین عامل به وجود آمدن کپک خاکستری بر روی گل های شما است. برای رفع این مشکل در قدم اول گلدان خود را به محیطی منتقل کنید که دارای دمای گرم تری است. قدم دوم استفاده از سم های قارچ کش می باشد. نکته مهم بعدی برای از بین بردن این آفت کاهش آبیاری و توقف غبار پاشی است.

چرا برگ گل قاشقی تاول می زند؟

گیاه قاشقی جزو گیاهانی است که نیاز به آبیاری زیاد ندارد. هنگامی این مشکل رخ می دهد که شما در آبیاری گیاهتان افراط کرده باشید و خاک گیاه را باتلاقی کرده باشید. هنگام آبیاری به سوراخ زهکش گلدانتان توجه کنید.

دلیل افتادگی گیاه  قاشقی چیست؟

این گیاه که به گل سایه دوست معروف است شدیداً در مقابل نور مستقیم و زیاد آسیب پذیر است، لذا در صورت کمرنگ شدن برگ های این گیاه و سفیدی آن محل گلدان خود را تغییر داده و به محل کم نوری منتقل کنید. گاهی تابش نور مستقیم علاوه بر کم رنگ کردن رنگ برگ های این گل،‌باعث سوختن آن ها نیز می شود.

چروک شدن برگ گل قاشقی

افزودن به سبد خرید


9%

سینگونیوم

گل سینگونیوم

0 از 5

این گیاه نیز مثل همه گیاهان ممکن است دچار حمله آفات و قارچ های مسموم شود. البته گاهی ممکن است به واسطه عدم دریافت نور مناسب و یا آبیاری منظم در شکل ظاهری و طراوت و شادابی آن تغییر حاصل شود که دانستن چند نکته ضروری است که در ادامه به آن می پردازیم.

علت متوقف شدن رشد و رنگ پریدگی گل قاشقی

افزودن به سبد خرید

رطوبت گل قاشقی:

همانطور که قبلا هم گفتیم این گیاه در برابر کم آبی مقاوم است و کمتر پیش می آید که به واسطه کمبود رطوبت دچار مشکلاتی در برگ ها و زیبایی خود شود. لذا یکی از دلایل عمده در زرد شدن برگ های گل قاشقی وجود آفات و کنه ها است. در صورت زرد شدن برگ گیاه خود و مشاهده تارهای سفید رنگی شبیه تار عنکبوت در زیر برگ گیاه خود حتماً هر دو هفته یک بار اقدام به سمپاشی کنه کنید. البته با غبار پاشی و تمیز کردن برگ های گیاه نیز می‌ توانید در کاهش این آسیب ها موثر باشد.

افزودن به سبد خرید


6%

بنجامین بلک

خرید بنجامین بلک

0 از 5

یکی از پر تقاضا ترین مواردی که دارندگان گل برای آن به گل فروشی ها و یا پرورش دهندگان گل و گیاه مراجعه می کنند، مسئله تکثیر است. تکثیر یک گل روش های مختلفی دارد و هر کسی توان این کار را ندارد. گل قاشقی هم به مانند دیگر گیاهان به روش های مختلف قابل تکثیر است که رایج ترین و روش مشترک بین همه گیاهان روش قلمه زنی است البته این گیاه به وسیله برگ نیز قابل تکثیر است که در ادامه این دو روش را بررسی می کنیم.

علیرغم اینکه این گیاه انس خوبی با سایه دارد، ولی سرمای زیاد نیز برای آن آسیب رسان است. بهترین گزینه برای نگهداری این گیاه دمای است در حدود ۲۵ درجه سانتی گراد. پیشنهاد ما برای جلوگیری از آسیب رسیدن این گل در فصل سرما این است که اگر دوست ندارید آن را جا به جا کنید،‌ بهتر است به وسیله پلاستیک آن را بپوشانید.

کود دهی

  باید از قلمه یک ساله گیاه، در فصل بهار و تابستان استفاده کنیم. در ابتدا باید یک شاخه بلند و بالغ را انتخاب کنید که طول آن بین ۸ الی ۱۱ سانتیمتر باشد، سپس آن را به وسیله یک چاقو یا  قیچی استریل شده جدا کنید. این قلمه فقط به دو برگ احتیاج دارد،  پس می توانید به آرامی بدون آسیب زدن به ساقه، برگ های اضافی را جدا کنید، با استفاده از قیچی باید انتهای ساقه را به صورت مورب برش دهید. دلیل برش  مورب  در تماس بودن سطح بیشتر ساقه با خاک است و به سریعتر ریشه دار کردن گیاه کمک می کند. سپس باید قلمه ها را در خاکی که دارای زهکش بالایی باشد به میزان ۴ الی ۵ سانتیمتر بکارید. در مرحله آخر گلدان را در مکانی با دمای ۲۴ – ۱۸ قرار دهید

روش دوم تکثیر قاشقی از طریق برگ:

گل قاشقی با نام علمی peromia magnoliaefoli اصالتا متعلق به جنگل های آمازون در کشور برزیل می باشد. این گل یکی از بهترین و زیبا ترین گل هایی است که ما ایرانی ها از آن در کنار نرده های خانه های قدیمی خودمان استفاده می کردیم. اکثر افراد به یاد دارند این گل همیشه نما دهنده اصلی حوض های وسط حیاط بودند. برگ هایی به شکل قلب و گوشتی شکل دارد. برگ های این گیاه غالباً به رنگ های سفید کرمی و سبز می باشد و از آنجا که زادگاه و خاستگاه این گیاه زیبا جنگل های نسبتاً تاریک بوده، نسبت به سایه آپارتمان تحمل خوبی دارد. این گیاه زیبا به واسطه مقاومت بالایی که دارد، نگهداری آن نسبتا آسان است و همین نگهداری سهل باعث شده تا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی می باشد.

یکی از عمده مشکلاتی که گل قاشقی دچار آن می شود،‌چروک شدن برگ های آن است. این عارضه می تواند دلایل زیادی داشته باشد که مهم ترین علت آن، دما است. دمای بالا و هوای خشک عامل اصلی چروک شدن در برگ های این گیاه است در صورت بروز این مشکل گلدان خود را به محلی خنک تر با دمای پایین تر منتقل کنید.

 این گیاه با آبیاری زیاد حتما از بین رفته و نابود می‌شود ، همچنین آبیاری زیاد باعث بروز بیماری‌های مختلف از جمله بیماری های قارچی می شود سعی کنید که آبیاری این گیاه را به طور منظم و با برنامه انجام دهید.

دما مناسب گل قاشقی:

 دمای کمتر از ۱۲ درجه برگ ها و  ساقه آن سیاه می شود و کم کم شاهد ریزش  برگ های پپرومیا خواهید بود .این گیاه در دمای ۲۶ الی ۱۸ درجه واکنش خوبی نشان می دهد و رشد بهتری پیدا می‌کند. همچنین سردی و گرمی  و رطوبت بیش از حد موجب خشک شدن و ریزش برگهای  گل قاشقی می شود.

علت سبز شدن برگهای پپرومیا ابلق چیست؟  هنگامی که نور مناسب برای گیاه  فراهم نباشد، حاشیه های زرد آن از بین می‌روند. برای زرد شدن دوباره برگهای ابلق   گیاهتان را به مکانی پرنورتر منتقل کنید.

علت نازک شدن برگهای گل قاشقی چیست؟

افزودن به سبد خرید


9%

آگلونما حبابی

آگلونما حبابی

0 از 5

هنگامی شاخه های آن افتاده می شوند که، پپرومیا خیلی بلند شده باشد. به خاطر سفت نبودن ساقه گیاه سعی کنید که گیاه را هرس کنید تا خیلی  طول آن بلند نشود زیرا در این صورت  به گیاه آسیب وارد می‌شود. با هرس کردن می‌توانید گیاهی کوتاه تر و پر برگ تر داشته باشید.

شل شدن ریشه های گیاه قاشقی به چه علت است؟

این بیماری قارچی که شبیه تاول بر روی برگ های گیاه شما ظاهر می شود به واسطه آبیاری زیاد به وجود می آید. در آبیاری حتما توجه داشته باشید که آب زیر گلدانی را به طور مرتب و منظم باید تخلیه کنید. نکته بعدی این است که حد فاصل دو آبیاری زمانی باشد که خاک سطح گلدان شما کاملاً خشک می شود، البته توجه به این نکته هم لازم است که آبیاری در  مراحل بعد را به اندازه کمتری انجام دهید و در صورت امکان می توانید از سموم قارچ کش نیز استفاده کنید.

چرا برگ گل قاشقی خم می شود؟

افزودن به سبد خرید


8%

برگ بیدی صورتی

برگ بیدی صورتی

5.00 از 5

اگر گیاهتان در حال رشد است و هنگام رشد برگهای جدید، برگهای پیرتر زرد می‌شوند و پس از مدتی ریزش پیدا می‌کنند به دلیل کمبود مواد مغذی خاک گلدان است که موجب می‌شود برگ های جدید مواد مورد نیاز برای رشد خود را از برگهای پایین تر بگیرند.

در این روش ابتدا باید یک برگ از گل قاشقی را به وسیله یک قیچی و یا چاقو جدا کنید سپس باید با استفاده از ۴ نوع متفاوت برگ ها را جدا کنید.

توسط لاله هلندی

لاله هلندی